Echeveria

Echeverie su nadherne sukulenty, ktore sa podobaju nasim skalnym ruziam. Ale iba podobaju, pretoze tu maju uplne ine naroky na pestovanie- Hlavnym rozdielom je min teplota.

Echeveria teplo a svetlo.

Rastliny bez problemov znasaju letne horucavy a priame slnko. Opatrny treba byt pri druhoch, ktore maju na listoch male chlpky, tie su citlive na popalenie, aspon z mojej skusenosti. Druha velmi dolezita vec, ktoru treba dodrzat je postupne privykanie na slnko. Ked vyberieme sukulenty z pivnice, kde celu zimu vegetovali pri teplotach okolo 5 az 10oC, a dame ich na priame slnko, zarucene sa spalia. Na listoch vzniknu hnede skrvny a ak su listy popalene prilis, postupne odumru. Rastlina sice moze prezit, ale trva dost dlho kym sa jej krasa vrati naspat.Takze na jar rastlny vyberieme z pivnice, zopar tyzdnov tienime a az po prvom poliati, ked sa poriadne napiju privykame na slnko. Na druhej strane musim povedat, ze rastliny, ktore su na priamom slnku sa dokazu uzasne zafarbit a doslova hraju vsetkymi farbami. Ja mam jednu zasadu, radsej opatrne, odskusat s jednou rastlinkou. Bezne pobehujem z rastlinami z miesta na miesto a hladam to vhodne miesto. A potom to vyzera tak, ze niektore rastliny su popalene a niektore sa naopak vytahuju, kvoli nedostatku svetla. Ale musim sa pochvalit, tento rok som to dost dobre odhadol, tienil som tak akurat a potom sup na priame slnko, vietor a dazd, ziadny sklenik ani parenisko a rastliny vyzerali naozaj krasne.

Echeveria a voda.

S vodou si nerobim ziadne starosti. Ked si spomeniem polejem. Ked zaprsi, a rastliny su akurat na volnom priestranstve, tak sa poleju sami. Jedine pri dlhotrvajucich dazdoch moze dojst k odhnitiu, ale ak je urobena dobra drenaz a rastliny nestoja vo vode, ani tu by som si tazku hlavu nerobil. Jednu viec viem isto, zatial mi ziadna Echeveria neuschla.

Echeveria poda a hnojenie.

Drzim sa hesla co mam, to dam. Trocha zeminy, hocijakej, plus trocha preosiateho strku. Ziadna veda so zeminou, vsak ani rastliny si v prirode nevyberaju. Kde ich vietor zaveje tam zapustia korene. Tento rok som aj prihnojil, tusim Krystalom plod a kvet, a az som sa zlakol ako vyhukli, ale myslim ze im to pomohlo. Ked som ich umiestnil na priame slnko, ako som spominal, v kombinacii s vetrom a dazdom, tak myslim ze im to naozaj prospelo. Ale s hnojenim opatrne, ked to prezeniete vyrastu Vam sice velke, ale nie moc pekne rastliny.

Echeveria a rez.

Niektore druhy potrebuju z casu na cas vychovny rez.Samozrejme zavisi co sa komu paci. Mne sa pacia nizke, kompaktne rastliny, tak ich pravidelne zrezem, necham zopar dni odlezat v tieni aby zaschli rany a zasadim. To si uz pustaju cakacie korienky. Netreba ich vsak nechavat odlozene v tieni prilis dlho, lebo sa zacnu deformovat.

Echeveria a rozmnozovanie.

Rozmozovat sa da odrezkami z materskej rastliny, najlepsie ak odrezeme celu ruzicku a nechame zakorenit, ako pisem v casti o reze.  Mozeme pouzit aj spodne listky, ktore naukladame na podu a cakame kym zakorenia. Ja pri vychovnom reze, ked odrezem vrch rastliny, si necham aj spodnu BYL , na ktorej sa pocase zacnu vytvarat male ruzice, ktore kedze su vyzivovane pomerne rozvinutym korenovym systemom, pekne a rychlo rastu. Potom odrezem a zakorenim. Da sa rozmnozovat aj semenom, ale to som zatial este neskusal.